Greater Dandenong Latest Sport Results

DANDENONG DISTRICT CRICKET ASSOCIATION:

Semi-finals:

Turf 1: Springvale South 321 (C Slocombe 94, A Sharp 80, W Ayres 46, M Hettiarachchi 39, C Wilson 4-100, M Hutchinson 3-68, B Downe 2-38) d Doveton 172 (J Arnberger 63no, S Silva 4-54, T Ford 3-40), Berwick 5-369cc (J Holden 137no, G Wills 70, J Davies 58, B Francis 43, A Henry 25no) d Narre Warren 194 (S Vanderwert 54no, S Woodward 31, J Goodes 3-36, A Henry 3-46, R Crawford 2-29, A Perrin 2-44).

Turf 2: Coomoora 7-294 (A O’Meara 83, L Baptist 81no, R Johnston 54, L Coates 30, M Maxwell 2-43, B Guthrie 2-87) d Fountain Gate 9-290cc (J Mirranay 126no, D Ferguson 73, L Coates 4-54, R Johnston 2-61, T Bacic 2-73), Lyndale 8-172 (C Mapatuna 44, C Ranatunga 28, P Evans 27, D Evans 4-58, N Lambden 2-22) d Cranbourne 171 (S Eastwood 43, R Woodall 35, C Kelly 26, M Gallagher 5-34, J Brohier 4-19).

Turf 3: Berwick 128 (B James 27, B Millar 5-27, D Arter 2-15, J Waller 2-21) d Narre Warren 62 (W Martin 41, C Sutton 6-25, A Douglas 3-22) and 7-81 (W Martin 27, D Arter 25no, A Douglas 5-35, M Crosby 2-26), Heinz Southern Districts 7-355cc (K Perumal 76, S Bandaranayake 56, R Davies 55, C Milne 52no, B Alexander 2-51, J Hammond 2-66, M Jakins 2-81) d Hallam Kalora Park 115 (J Hammond 31, C Hojnacki 4-27).

Turf 4: Dandenong West 145 (D Dryden 30, C Aravinda 28, M Sofoulis 26, J Atkinson 25, K Smart 4-56, A Stephens 3-40, S Kolonne 2-13) d Silverton 55 (D Toor 25, D Dharmapriya 3-26, J Brown 2-4, P Hadden 2-18) and 59 (S Kolonne 26, P Hadden 6-10, M Sofoulis 2-10), Lyndale 292 (P Rodrigo 123, K Vantwest 40, K Ash 35, C Thompson 33, S Doig 3-80, N Hardie 2-45) d Parkfield 53 (R Keyaerts 5-24, L Mara 2-6, P Rodrigo 2-19).

Turf 5: Cranbourne 54 (S Sharma 6-15, D Hayes 2-11) and 3-200 (P Kelly 100no, A Calcedo 53no, P Fonseka 2-20) d Lynbrook 38 (C Lambden 6-11, R Reed 2-20), Mordialloc 9-184 (M Campbell 39, C Tomkinson 35, A Freeman 27no, D Loudon 4-58, J Aiello 3-31, C Grant 2-29) d Dandenong West 183 (D Loudon 65, C Parnall 34, J Aiello 27, J Parnall 26, M Campbell 3-4, J Fidler 3-32, C Tomkinson 2-33).

A grade: Hallam Kalora Park 7-266cc (P Singh 129no, R Fernandez 62, T Brinkmann 3-60, C Spencer 2-27) d Narre Warren 165 (L Clarke 92, S Vanette 34, J Cutting 7-29, B Hall 2-24), Lynbrook 6-204 (B Tisdale 36, E Dunn 36no, C Caarels 25, R Croon 25, P De silva 2-23) d Buckley Ridges 201 (D Hall 44, E Graham 38, S Sheedy 30, C Giaquinta 30, E Dunn 5-53, C Pellissier 3-29, B Tibballs 2-41).

B grade: Silverton 166 (M Storti 61, J Campbell 4-44, P Mills 2-14) d Berwick 101 (M Quinlan 28, R Higgins 27, D Weerasinghe 5-39, T Samuel 3-9), Heinz Southern Districts 9-142 (R Abraham 29no, R North 26, W Balsillie 3-18, N Dunn 3-45, I Baxter 2-21) d St Brigids-St Louis 136 (K Waters 28, L Vanderloo 27, R Abraham 3-36, J Philpin 2-31, S Babe 2-33).

C grade: Sandown Park 162 (P Pathiranage 79, T Maskiell 4-33, B Edwards 3-33) and 9-169 (J Perera 46, D Payagala 32, S Adams 3-40, D McCall 2-0, B Hunter 2-20, B Edwards 2-35) d Narre North 132 (P Hunter 32, J Osborne 25, T Gunasekara 2-18, D Payagala 2-27, A Hewawasam 2-28, P Pathiranage 2-38), Berwick Springs 3-52 d Springvale South 49 (W Smith 4-5, P Ferguson 4-16).

D grade: Mordialloc 6-128 (H Masson 39, S Heenan 30, L Ballingall 3-44, G Hillman 2-13) d Berwick Springs 121 (J Zahra 28, A Morris 2-5, S Jamieson 2-6, D Edmunds 2-13, J Hobley 2-36), Hallam Kalora Park 251 (B McDonald 63, S Mottau 41, S Wickramasinghe 34, S Paynter 34, D Stevanovic 5-39, B Lindberg 2-26, M Willis 2-46) d Narre North 70 (A Moran 27, S Paynter 7-16, B Bridger 2-15).

E grade: Sandown Park 169 (R Mangalanathan 57, R Visakaperumal 34, R Mangalanathan 32, J Guille 3-33, N Beaver 3-35, A Raman 2-23) d Buckley Ridges 45 (R Visakaperumal 6-18) and 86 (R Mangalanathan 5-21, R Visakaperumal 4-39), St Brigids-St Louis 4-151 (G Cole 101no, D Forscutt 2-39) d Doveton North 139 (J Fletcher 46, R Hower 3-24, P Matthews 2-21, T McCarthy 2-32, G Calvez 2-35).

F grade: Mordialloc 9-368cc (L Draper 131, D Auld 40, B Fraser 36, A Jamieson 31, V Sripragasan 28, D Cooper 3-49, S Bryen 2-78, G Robinson 2-90) d Berwick 9-150 (T Chapman 59, B Oliver 25, A Kale 3-47, A Jamieson 2-9), Dandenong West d Hallam Kalora Park 9-86 (J Dryden 3-29, M Turkmany 2-11, D Pascoe 2-17).

One-day: Silverton 137 (R Helyard 39, C Gwin 35, J Green 3-29, T Robertson 2-8, M Robertson 2-34) d Hampton Park 126 (T Robertson 39, C Gwin 3-32, P Wilsnach 2-10, T Isbister 2-35), Lyndale 1-101 (S Athurugiri 41, E Perera 38no) d Narre South 96 (J Kennedy 3-15, M Winter 2-1, S McLardie 2-16).

U17(1): Cranbourne 144 (J Baker 52, L Howell 35, V Peiris 3-3, J Cutting 3-33, J Hayer 2-17) d Hallam Kalora Park 117 (J Baker 2-15, B Lambden 2-16, M Leinmueller 2-24), Narre South 3-113 (A Wijayakumara 41no, N Perera 41) d Narre North 110 (S Wijebandara 4-23, S Ekanayake 4-28).

U17(2): Narre Warren 7-127cc (B Swift 40, T Lazarus 2-13, J McAleese 2-19) d Cranbourne 79 (N Rolph 3-11), Berwick 8-188cc (M Fleming 63no, A Cross 39, J Graham 34, L Daniel 3-39, J Heenkenda 2-35) d St Marys 86 (R Williamson 3-16, R White 2-10).

U17(3): Lynbrook 3-135 (N Patterson 54, M Williams 26) d Narre Warren 131 (B Ingham 28, N Patterson 2-5, S Sachdeva 2-9, J Bailey 2-11, J Walia 2-30), Doveton 122 (C Bowman 38, I Newstead 28, T Ktenas 3-12, J Chhen 2-27, K Phan 2-27) d Noble Park 96 (J Allender 36, C Bowman 3-10, M D’Agostino 2-9).

U15(1): Berwick 3-100 (J Bartlett 29no, J Driscoll 28no) d Endeavour Hills 96 (R Wilson 47no, A Christy 3-5, P Lawrance 3-13, D Perera 2-15), Hallam Kalora Park 7-139 (C Machaya 29, B Marrell 2-12, R Quirk 2-25) d Springvale South 8-134cc (C Scott 34, A Heldt 25, A Puli 3-16).

U15(2): St Marys 157 (T Heldt 50, R Dilinger 29, J Fernando 4-13, T Neill 3-21) d Narre Warren 137 (B Shaw 27, J Critchlow 26, A Dabarera 3-8, D Davids 2-11), Noble Park 8-164cc (D Jacotine 51no, A Taylor 32, O Singh 27, B Bigaignon 2-19) d Berwick 139 (B Bigaignon 47no, C Curtain 28, S Khattak 3-12, A Taylor 2-9).

U15(3): Berwick Springs 128 (L Hillman 29, R Kamalakar 3-8, D Pacheco 2-14) d St Marys 89 (J Costas 4-5, H Johnson 2-16), Lyndale 311 (C Baranyay 83no, M Joseph 68, L George 41, K Imerson 26, S Singh 3-28, N Singh 2-28, J Nixon 2-36, Z Key 2-44) d Lynbrook 75 (A Lucas 3-13, L Mecca 2-18).

U15(4): Berwick 1-119 (A Ravi 45no, C Muir 27no) d Cranbourne 107 (J Maus 3-8, K Zachariah 3-11), Buckley Ridges 9-198 (R Wilson 64no, A Taniwal 29no, A Osman 26, J Brown 2-18, R Atkinson 2-19) d Berwick Springs 146 (N Silvey 26, A Osman 3-11, J Illiparambil 2-8, S Perera 2-27).

U13(1): Berwick 9-180cc (D Alexander 35no, J Wills 27no, L Brown 27, M Pereira 27, A Ahmed 2-24) d Endeavour Hills 129 (D Webber 28no, L Keller 2-10, L McDonnell 2-22), Cranbourne 114 (J Quigley 29, A Bonar 27no, B Sharp 2-6, J D’Silva 2-6, M Cassar 2-7) d Springvale South 9-93cc (L Labrooy 25no, B Logonder 2-7, P Ratnayake 2-13).

U13(2): Narre South 2-80 (P Westendorp 25no) d Cranbourne 74 (V Perera 3-6, A Zahir 2-7, S Wilson 2-8), North Dandenong 6-120 (Y Pednekar 25no, Z Sheikh 25no, A Abeyratne 3-14) d Noble Park 115 (A Mannarsamy 26no, T Rana 2-1, R Shaw 2-9, N Senaratne 2-16).

U13(3): Endeavour Hills 4-105cc (M Dudley 25no, N Credlin 25no) d Narre Warren 7-100cc (D Brunell 2-10), Berwick Springs 7-100 d Southern Pirates 89 (T Karunarathna 3-5, H Whitehead 3-5).

U13(4): Cranbourne 1-76 (J Rabot 26no) d North Dandenong 9-72cc (R Disher 3-8, L McGregor 2-11), Berwick Springs 3-112 (N Green 26no, T Palzer 25no, L Saxon 25no) d Buckley Ridges 9-110cc (N Green 2-5).

Your first stop before buying a home. View the whole picture.